99. árverés - 260. tétel
Kis Viczay, (Péter) Petrus
Bartphae, 1713. Typis Civitatis. |
(36)+552p. |
A XVIII. század legjelentősebb szólásgyűjteménye. Egyetlen kiadás. A szerző (eredeti neve Molnár) evangélikus lelkész volt, munkájában Baranyai Decsi művére támaszkodott. A kötet anyagát betűrendben közli, a latin proverbium első szavának kezdőbetűje szerint, alatta a magyar megfelelővel. Több, mint 5300 adatot találunk benne. Nemcsak az anyag elrendezésében mutat haladást Baranyaihoz képest, hanem szemléletében is. Míg Baranyai a közmondások bölcsességét méltatta, Kis Viczay a stilisztikai szerepüket és az oktatásban való fontosságukat hangsúlyozta. Ritka. |
Díszesen aranyozott gerincű, korabeli félbőr-kötésben. Szép példány. |