155. árverés - 151. tétel
Pray, (György) Georgius
Dissertatio historico-critica de Sacra Dextera Divi Stephani primi Hungariae regis
Vindobonae, 1771. Typis Joannis Thomae de Trattnern. |
1 kihajt. t.+171p. |
A XV. században kezdődött a Szent Jobb vándorútja, amikor is először Székesfehérvárra vitték, majd a török uralom alatt Boszniába, később (1590 körül) Raguzába, a mai Dubrovnikba került, az ottani domonkos szerzetesekhez. A szerző volt az, aki tudomást szerezve az ereklye hollétéről, rávette Mária Teréziát a visszaszerzésére. A raguzaiak hosszas diplomáciai tárgyalások után végül kiadták, így 1771. június 21-én nagy pompával megérkezhetett Budára. Itt a Szent Jobbot az Angolkisasszonyok gondjaira bízta a királynő, és egyidejűleg elrendelte Szent István napjának, augusztus 20-ának megünneplését. |
Díszesen aranyozott gerincű, XX. század eleji félbőr-kötésben. Gyönyörű darab. |
Poss.: Báró Radvánszky Béla gyűjteményi bélyegzőjével. |