99. árverés - 257. tétel
Comenius, Joh(annes) Amos
Janua lingvae latinae reserata aurea. [A' Deak nyelvnek aranyas ki-nyittatot ajtaja.] Sive seminarium Linguae Latinae & Scientiarium omnium... in Hungaricam Linguam translata, Per Stephanum Benjamin Szilagyi.
Debreczini, 1729. Per Paulum Viski. |
(20)+183+(14)p. |
A cseh származású szerző a pedagógiai irodalom egyik úttörő alakja volt. Első jelentős műve, a Janua, a latin nyelv tanítására összeállított enciklopédia, melynek megírásánál Comenius az ír jezsuiták hasonló című munkáját vette alapul, de tőlük eltérően a nyelvtanítást a világ jelenségeinek bemutatásával kötötte össze. A mű először 1631-ben jelent meg a lengyelországi Lesznóban. Nagyon hamar népszerű lett egész Európában, 16 nyelvre fordították le. Magyarországon Brassóban látott napvilágot 1638-ban, latin és német nyelven, majd gyorsan elterjedt Erdélyben és a királyi Magyarország protestáns területein. Magyar nyelven először 1643-ban jelent meg. |
Kopottas, korabeli bőrkötésben. A gerincen kis sérüléssel. |