155. árverés - 31. tétel
Körösszeghi és adorjáni gróf Csáky István titkos tanácsos, m. kir. külügyminiszter 1940. december 11.-14.-i jugoszláviai látogatásának emlékére.
(Belgrád, 1940.) ny.n. |
36 számozatlan levél. |
A XX. századi magyar történelem egyik fontos eseményének, a magyar-jugoszláv örökbarátsági szerződés megkötésének páratlanul ritka dokumentuma. A Szilágyi Géza belgrádi kereskedelemügyi miniszteri megbízott által összeállított és előszóval ellátott album a jugoszláv miniszterelnöki sajtóiroda és ottani lapok fotóit tartalmazza, nyomtatott kísérőszöveggel. Az előszó kettős aranykeretben olvasható, a fényképeket tartalmazó táblákat külső, ezen belül a képeket egy belső aranykeret övezi. A képaláírásoknál a fekete színű szövegből a neveket arannyal emelték ki. Annak ellenére, hogy nyomtatványról van szó, a kiadvány szinte ismeretlen (az OSzK kisnyomtatványtára őrzi egy darabját), árverésen soha nem szerepelt. Feltehetően a delegáció vezetői számára készült, néhány példányban. |
Haránt alakú díszalbum, zsinórpárral átfűzött félvászon-kötésben, bársonnyal bevont kötéstáblákkal. Az első táblát védő felső vászonsarkot magyar nemzetiszínű szalag, az alsót jugoszláv trikolór ékesíti. Aranymetszéssel díszítve. A két zsinórt az alsó részen két aranyszínű, kör alakú pecsétet utánzó papírral ragasztották össze, amelyekre az esemény helyét és idejét nyomtatták. A hátsó táblát nedvesség érte, ettől eltekintve gyönyörű darab. |
Prov.: Gróf Csáky István külügyminiszter hagyatékából. |