147. árverés - 40. tétel
(Schrenk, Jacob von Notzing) Schrenckius, Jacobus
Oeniponti, 1601. Joannes Agricola. |
(12)p.+125t. |
A mű a Ferdinánd főherceg ambrasi kastélyában lévő híres fegyvergyűjtemény katalógusát és bemutatását tartalmazza. A kor jeles személyiségeit — királyokat, egyházi méltóságokat, arisztokratákat és hadvezéreket — ábrázolja rendkívül élethűen, a gyűjteményben lévő fegyverekkel és páncélzatban. A gyönyörű, nagyméretű (425 x 290 mm) rézmetszetek Domenicos Custos munkái. Mindegyik hátoldalán részletes életrajz olvasható, díszes, fametszetű keretben. Magyar szempontból két lapot kell kiemelni: az egyik Zrínyi Miklóst, a szigetvári hőst, a másik Báthori István erdélyi fejedelmet és lengyel királyt ábrázolja. Az első előképének egy olajfestmény tekinthető, amely Ferdinánd tiroli főherceg gyűjteményében maradt fenn félalakos kivágatban. Custosnak a félalakot egész figurává kellett kiegészítenie, ebben az 1587-ben keletkezett ún. Wittenbergi-album hosszúmentés illusztrációja segített. Az arcvonások életteli ábrázolása a leghitelesebbnek tekinthető halotti képmás ismeretére vall. A Zündt-féle 1566-os rézkarc mellett ez az arcmás lett a későbbi időszakban a legkedveltebb. Báthori István képének előzményei nem ismertek, leginkább Jost Amman nem túl pontos munkájára emlékeztet. Custos az ábrázolás bizonytalan pontjait és rideg, élettelen jellegét biztos kézzel változtatta meg. Ez a portrétípus később főleg a németalföldi könyvillusztrációk között terjedt el. A magyar királyok (II. Lajos, II. Mátyás stb.) mellett több olyan személy található még a kötetben, akik szerepet játszottak a magyar történelemben: a török elleni harcokban részt vevő Christoph Teuffenbach, Johann Rueber, Lazarus Schwendi és Wilhelm Roggendorf, a Szigetvárt elfoglaló Szokoli Mehmed nagyvezér és I. Szulejmán szultán, valamint az I. Ulászló magyar királlyal a török ellen szövetkező Szkander bég. A mű 1603-ban németül is megjelent. |
Viseltes, sérült gerincű, vetemedett, korabeli pergamenkötésben. A lapok felső sarkán barna folttal, a címlap javítva, több levél alsó részén -- a szöveget és képet nem érintő -- kis hiánnyal. |
Poss.: Gróf Esterházy Albert könyvjegyével. |
Apponyi: 1960.; Cennerné: A 43.; VD17 23:230480V. |