147. árverés - 33. tétel
Das Ehmals gedrückte/ vom Türken berückte/ nun Trefflich erquickte Königreich Hungarn/ samt dessen Ströme-Fürsten/ der Weltberühmten Donau. Ausführlich vorgestellet/ In Curieuser Abhandlung aller Städte/ Schlösser/ Vestungen/ und anderer Oerter/ ... ihr Lager/ Erbauung/ Fortification/ Glücks- und Unglücks-Fälle/ sonderlich aber die ... Schlachten und Victorien/ ... biß auf die höchst-glückl. Eroberung Griechisch-Weissenburg/ betreffend.
Franckfurt und Leipzig, 1688. Christoff Riegel. |
1 kihajt. t. (rézmetszetű díszcímlap)+(4)+1038+(6)p.+57t.+1 térk.+120p.+12t.+1 térk. Példányunkból hiányzik egy tábla. |
A török elleni felszabadító harcokban elért sikerek az európai közvélemény figyelmének középpontjába állították a magyarországi hadszíntér eseményeit. Buda, majd Belgrád visszafoglalása után számos kötet látott napvilágot a hadműveletekről és az országról. Ezek egyik ritkán előforduló darabja ez a mű, amelynek szerzőjét nem ismerjük. A rézmetszetek között az összes jelentős magyar (és horvát) végvár és város mellett megtalálható Bécs, Kahlenberg és Konstantinápoly képe is. Szerepel néhány ritkábban ábrázolt hely, köztük Magyaróvár, Sopron és Nyitra látképe. A térképen a Csallóköz látható, a környező várak felülnézeti képével. A kötet végén található, a címlapon jelzett, de önálló belső címlappal is bíró rész (ezt a kollációban külön jeleztük) a Peloponnészoszi-félszigetet mutatja be egy térképpel és 12 rézmetszettel (Athén, Patrasz, Lepanto stb.). |
Kopott, korabeli pergamenkötésben. A címkép, a címlap, valamint az azt követő két levél felső része sérült, hiányos. |
Apponyi: 2750.; VD17 39:131215D.; Rózsa: 18/c. |