Argentorati, 1587. curante Bernardo Jobino. |
(424)p. |
A rendkívül dekoratív portrégyűjtemény a világtörténelem legnevesebb alakjait kívánta egy csokorba szedve ábrázolni. A 99 fametszet a korszakban leginkább nagyra tartott humanistákat, reformátorokat, antik és kortárs tudósokat, orvosokat, költőket, művészeket, teológusokat ábrázolja. Így látható benne Albertus Magnus, Agricola, Savonarola, Georgius Wirth, Rotterdami Erasmus, Agrippa, Paracelsus, Kopernikusz, Luther, Münster, Ptolemaeus, Apianus, Lazius, Melanchton, Kálvin, Gesner és Zsámboky János is. Az egyes személyek egyedi vonásokat hordozó, szinte a teljes lapot betöltő fametszetes ábrázolása után epitáfium formában az életrajza, majd a tudóstársak, tanítványok hozzá intézett méltató költeményei olvashatók. A galéria legfontosabb magyar vonatkozású tagja, Zsámboky János, akihez Theodor Béza és Reusner írt magasztaló költeményt. Zsámboky maga is szerepel a szerzők között Joannes Oporinus bázeli nyomdász méltatójaként. Sylvester János irodalomtörténeti érdekességnek számító, maga által szerkesztett versformában írt költeményével Wolfgangus Laziust, I. Ferdinánd házi orvosát, udvari történetírót, az egyik legkorábbi Magyarország térkép megalkotóját magasztalja. Magyarországhoz köthető továbbá a sziléziai Georgius Wirth, II. Lajos király udvari orvosának portréja. Az RMK III pótlásaiban csupán a mű 1590-es kiadása szerepel. |
XVIII. századi, aranyozott gerincű bőrkötésben. A gerince javítva. |
RMK III 0; Apponyi 0; BNH Cat R 220.; VD16 R 1427. |