152. árverés - 46. tétel
(Oswaldus de Lasko)
Quadragesimale Gemma fidei intitulatum tractatus de sacrosancta orthodoxaque fide catholica: compilatum per quendam fratrem Hungarum ordinis Minorum de observantia ex conventu Pesthiensi
Hagenau, 1507. die vero sexta mensis Junii. Joannes Rynman. |
Henricus Gran ny.) (594)p. Iniciálékkal díszített, rubrikált példány. Az utolsó (üres) levél hiányzik. Az egykori előzékeken négy-négy oldalon XIV. századi pergamen kódextöredék található, naptártani értekezéssel. |
Egyetlen kiadás. Az 1506-ban íródott prédikáció-gyűjteményből csak a böjti rész készült el. A 71 beszéd logikus rendben összeállított értekezések sorozata, a 33. a török veszélyről szól. Laskai Osvát ferences szerzetes, 1497-ben lett a magyarországi rendtartomány főnöke. Ebben a tisztségében került kapcsolatba az első mai értelemben vett németországi kiadóval, a hagenaui Johann Rynmannal. Egy kivételével összes műve az ő kiadásában jelent meg. Nagyon valószínű, hogy Laskai hívta fel a kiadó figyelmét mestere, Temesvári Pelbárt munkáira is. Mindketten Rynmannak köszönhetően lettek hosszú ideig a külföldön legtöbbet kiadott hazai szerzők. Laskai bár érdekesebb és eredetibb író Temesvárinál, mégsem lett olyan népszerű. Míg Pelbárt műveit inkább az egyszerű papok és szerzetesek használták, Osvát írásai a teológiailag képzettebb olvasókhoz szóltak. Személyét — Pelbárt tanítványaként és "Rosarium"-ának befejezőjeként — a szakirodalom évszázadokon át összemosta rendtársával. |
Sérült, fatáblás, vaknyomásos, korabeli bőrkötésben. A két zárókapocs hiányzik. Egykori láncos könyv, a rögzítés nyomával a hátsó táblán. 26 levél (D8-H8, valamint az utolsó) sérült, több helyen szöveghiánnyal. |
RMK III 141.; BNH Cat O 241.; VD 16 O 1421. |