139. árverés - 165. tétel
Kecskemeti A(lexis) Janos
Az Daniel Propheta Könyvenek, az Szent Iras szerint valo igaz magyarazattya, mellyet rövid Praedicatiokban foglalt volt ~ az patachi ecclesianak lelki pasztora, es abban az üdöben, Szemplin varmegyeben levö Ecclesiaknak seniora, etc.
Debreczenben, 1621. Rheda Peter. |
(15)+953p. |
A szerző wittenbergi és heidelbergi egyetemi tanulmányai után Sátoraljaújhelyen, Sárospatakon és Nagybányán működött lelkészként. Luther óta a protestáns történelemszemlélet alapvető forrásának számítottak Dániel próféta apokaliptikus látomásai. Kecskeméti saját korának háborús pusztításait átélve, ennek értelmezésében látta a legjobb lehetőséget arra, hogy az aktuális társadalmi, történelmi problémákról véleményt formáljon, a német és török közötti vergődéstől kezdve a vezető réteg hitványságán át a jobbágyok sanyarú helyzetéig. Sárospatakon elhangzott prédikációinak kiadásához 1619-ben bekövetkezett halála után, végakaratát teljesítve kezdett hozzá özvegye. Amint az olvasóhoz címzett előszóból kikövetkeztethető, a kézirat már abban az évben Rheda Pál nyomdájában lehetett, de a nyomtatás munkáját végül részben vagy egészében csak fia, Péter végezte el. |
Restaurált, XVIII. századi bőrkötésben. Több levél papír ráragasztásával javítva, számos levél foltos. |
RMNy 1236.; RMK I 510. |