135. árverés - 168. tétel
Han, Paul Conrad Balthasar
Nürnberg, 1686. Peter Paul Bleul (Andreas Knorzen Seel. Wittib.) |
1t. (rézmetszetű címkép)+(12)+795p.+14t. Kétszínnyomású címlappal. |
Hozzákötve: Anhang / Oder Erzehlung Sonder- und wunderbarer Hungarischer Kron-Geschichte... (Nürnberg), 1686. (Peter Paul Bleul.) 43+(5)p.+1t. (a Szent Korona képe) Kiadói colligatum. A magyar történelmet méltató mű nagy teret szentel a török elleni harcoknak. A címkép felső része a koronás magyar címert ábrázolja, alatta az uralkodópár díszes, oroszlánok által húzott hintóban, alul kis Magyarország-térképpel. A metszeteken egy allegorikus kép mellett híres jelenetek (I. Henrik német király megtagadja az adófizetést a kalandozó magyaroknak; a gyermek V. László megkoronázása; Szkander bég párbaja egy tatárral; Hunyadi János elfogása a rigómezei csata után; Dózsa György a tüzes trónon), egy huszár és egy hajdú alakja, emlékérmek, valamint neves személyiségek (Attila hun fejedelem; I. Lipót császár; IV. Mehmed szultán; Jan Sobieski lengyel király, Ernst Rüdiger Starhemberg gróf, Bécs védője; Miksa Emánuel bajor választófejedelem) láthatók. Készítőjük Johann Christoph Sartorius, a kor neves rézmetszője volt. |
Díszesen aranyozott gerincű, enyhén kopottas, korabeli bőrkötésben. |
Apponyi: 2259.; RMK III 7805.; VD17 12:194890H. |