127. árverés - 144. tétel
(Bonfini, Antonio)
Basel (Bern), 1545. Ruprecht Winter (Matthias Apiarius.) |
(5)+CCCLXXX lev. Egy (üres) levél hiányzik (*6). |
A magyar történetírás egyik legjelentősebb alkotásának első német nyelvű, egyben első illusztrált kiadása. Először két évvel korábban jelent meg, latinul. Az olasz származású humanista szerző Mátyás király felkérésére kezdett hozzá a munkához, amelynek befejezésében II. Ulászló uralkodása idején bekövetkezett halála akadályozta meg. 1496-ig dolgozta fel a magyar történelmet, jelentős teret szentelve a korabeli eseményeknek. Páratlan forrásértéke éppen a Hunyadiak és Jagellók korának, az udvari életnek és a fontosabb eseményeknek részletes, hű bemutatásában rejlik. Szinte minden későbbi történetíró felhasználta kútfőként, Heltai krónikájának is alapjául szolgált. A fordítás Hieronymus Boner munkája, a metszetek készítője ismeretlen. Ugyanebben az évben egy címlapvariánssal is megjelent. |
Restaurált, XVIII. századi bőrkötésben. Több levele enyhén foltos. Restored 18th century leather. Some leaves slightly stained. One (blank) leaf missing. Apponyi: 1734.; VD16 B 6596. |