125. árverés - 156. tétel
Gemma Frisius
Aritmeticae practicae methodus facilis. Per ~ Medicum et Mathematicum
Witebergae, 1593. Ex typographia M. Simonis Gronenbergii. |
(144)p. Címlapján számvetést ábrázoló fametszetes illusztrációval. |
A szerző németalföldi matematikus, térképész. A negyvenes években a leuveni egyetem matematikatanára, majd 1553-tól az egyetem orvosprofesszora volt. Legnevesebb tanítványa Gerhard Mercator. Jelentős térképészeti tevékenysége, ő javasolta elsőként a háromszögelés használatát, valamint a földrajzi hosszúság megállapítását időmérés segítségével; műhelyében pedig földgömböket, térképeket és csillagászati műszereket készített. E munkája első alkalommal 1540-ben jelent meg Antwerpenben, segítségével tanulták a diákok egy évszázadon át a számolást főképp a Németalföldön, valamint a német és francia területeken. |
Későbbi, márványpapírral díszített félpergamen-kötésben. Later half vellum. VD16 G 1139. |