117. árverés - 22. tétel
(Diószegi Sámuel — Fazekas Mihály)
Magyar fűvész könyv. Melly a' két magyar hazábann találtatható növevényeknek megesmerésére vezet, a' Linné alkotmánya szerént. I-II. rész [egybekötve].
Debreczenbenn, 1807. Csáthy. |
XVI+608p. |
Az első magyar növényhatározó, amely Linné rendszere alapján készült. Az ötlet Földi Jánosé volt, de korai halála miatt ő csupán az állattani részt tudta elkészíteni. Kéziratai felhasználásával kezdett hozzá Diószegi Sámuel és sógora, Fazekas Mihály a magyar növénytani szaknyelv megalkotásához. A kortársak részéről vegyes volt a fogadtatás, a könyv nem bizonyult kelendőnek. Az eladatlan példányok évekig a lelkészlak (Diószegi református pap volt) pincéjében álltak. Ezt látva a szerzők elálltak a javított kiadás gondolatától. Ennek ellenére a munka sikerét mutatja, hogy majd' egy évszázadig használták. |
Kopottas, későbbi félbőr-kötésben. Worn later half leather. Szüry: 967. |