114. árverés - 154. tétel
Kitonich, (János) Joannes de Koztanicza
Directio Methodica processus judiciarii juris consuetudinarii, Inclyti Regni Hungariae, per ~. Editio tertia.
Tyrnaviae, 1700. Typis Academicis, per Joann(em) Andream Hörmann. |
(18)+145+(2)p. Lapszámozáson belül a szerző egészoldalas rézmetszetű mellképével. |
Hozzákötve: Centuria certarum contrarietatum et dubietatum, ex Decreto Tripartito, desumptarum & resolutarum per Magistrum -- (Tyrnaviae), 1700. (Typis Academicis.) (4)+37+(10)p. A szerző a horvát rendek képviselőjeként szerepelt az 1606-os bécsi béke aláírói között, majd a pozsonyi és az eperjesi királyi táblán bíráskodott. A mű első kiadása 1619-ben jelent meg Nagyszombatban. Az első rész a peres eljárások magyarországi szokásjogának kézikönyve, a második — önálló címlappal rendelkező — rész Werbőczi Hármaskönyvéből mutat be száz vitás jogi tételt, és keres ezekre megoldást. A mű korának egyetlen tudományos igényű, magyar vonatkozású jogi kézikönyve volt, jelentőségét mutatja, hogy a XVII. század második felétől a XIX. század végéig a magyar törvények hivatalos kiadásainak függelékeként szerepel. |
Kopottas, korabeli félpergamen-kötésben. RMK II 2014., 2015. |