101. árverés - 35. tétel
(Bongarsius, Jacobus)
Rerum Hungaricarum scriptores varii, historici, geographici
Francofurti, 1600. Andreas Wechelius, C. Marnius, J. Aubrius. |
(16)+631+(37)p. |
A magyarok történetét feldolgozó, igen gazdag szöveggyűjtemény. Nagyrészt a Thúróczy-krónika szövegét közli, de számos más történeti munka, rövidebb-hosszabb beszámoló is olvasható benne. A kötet talán legérdekesebb része a forrásértékű Appendix, amelyben a szerző első alkalommal gyűjtötte össze és tárta a nyilvánosság elé az Erdélyben fellelt ókori feliratok szövegét és rajzát, valamint közölte a lőcsei és a brassói templom annalesét. Appendixével ösztönözni kívánta a történelem hasonló forrásainak kiadását, mivel a korabeli "Zeitung"-okat nem tartotta megbízhatónak. Előszavában csodálattal szól az ország kimeríthetetlen kincseiről, ércekben, gyógyforrásokban, barlangokban való gazdagságáról. Jacques Bongars francia diplomata, történész és filológus volt. 1585-ben Bécsből Magyarországon át Konstantinápolyba tett utazása során tanulmányozta az egykori Pannonia és Dacia provinciákban található római feliratokat. |
Aranyozott gerincű, korabeli bőrkötésben. A gerincen apró sérülésekkel. Apponyi: 653. |